Pozoruhodný příběh mýtů a fakt o jednom z nejvýznamnějších keltských pokladů, nalezeném roku 1882 v Obřím pramenu v Lahošti u Duchcova. Věra Bartošková ve spolupráci s Petrem Budinským, Svatoplukem Havrlíkem, Miroslavem Gloserem a Vladimírem Homolou. Obálka a grafická úprava Lenka Fischerová. (2008)
Ve snaze najít etnické, kulturní a civilizační kořeny, pokoušíme se porozumět dávným civilizacím. Přestože jsme složitou směsí těchto kultur, v poslední době věnujeme prvořadou pozornost Keltům.
Nový román Anny Bauerové spojuje tři místa starověkého světa na konci starého letopočtu. V Římě upevňuje svou moc mladý césar Octavianus a daří se mu postavit světovou říši na pevné základy. Druhým místem jsou keltské Čechy, latinsky Bohemia, kde vrcholí ničivá válka mezi bójskými kmeny, a jedním z posledních oppid, které odolává zkáze, je Stradona.
Druhým svazkem řady Dějiny do kapsy se na pultech knihkupectví objevují po Pravěku českých zemí v evropském kontextu právě vydaní Keltové našich zemí v evropském kontextu.
Čižmář, M. 1995: K mincovnictví na keltském oppidu Staré Hradisko, AR XLVII, 614-618 - práce se zabývá především nálezy nástrojů k ražbě mincí při výzkumu Starého Hradiska.
V době, kdy vyrůstala Velká čínská zeď, zde vládli Keltové. Kam se za nimi v Česku vydat? Kde u nás najít tajemné keltské svatyně a menhiry, poradí nedávno vyšlý průvodce Keltové v Čechách. Rozhovor s naším dlouholetým spolupracovníkem Jiřím Waldhauserem.
Keltové byli jakýmisi všudybyly starověku. Jejich stopy jsou roztroušeny od Galatie, nacházející se v dnešním Turecku, přes střední Evropu až po Portugalskou Galicii a samozřejmě – Britské ostrovy.
Recenze na knihu: Krajinou Druidů aneb Keltové na území Čech (2009). V tomto článku recenzuji knihu Vladimíra Mátla, která vyšla v prosinci 2009. K některým daným tématům v knize přidávám své skromné názory. Spíše než názvem mě zaujala jménem autora - to mě donutilo si knihu přečíst a pokusit se ji v níže uvedeném článku analyzovat.