Keltoi 1994-2017
  • Středověk

V Praze našli středověké mince

Ojedinělý nález tvoří stovky stříbrných platidel, která zřejmě pocházejí z druhé půlky 15. století. PRAHA Archeologové objevili přímo v centru Prahy keramickou nádobu plnou drobných stříbrných mincí z patnáctého století. Podle Vojtěcha Kašpara z archeologické společnosti Archaia je objev z tohoto týdne unikátní, protože nálezy většího počtu mincí jsou v české metropoli ojedinělé.

Pokračovat ve čtení

sv. Vojtěch

Narodil se na hradě Libici asi roku 956, dle některých pramenů o tři roky dříve, a to jako pátý syn Slavníka a Střezislavy. Byl z rodu Slavníkovců, kteří vládli na větší části území dnešních východních Čech.

Pokračovat ve čtení

sv. Zdislava - rekonstrukce obličeje

Po více než sedmi stoletích má svatá Zdislava svoji tvář. Její pravděpodobný portrét je od konce května vystavený v bazilice v Jablonném v Podještědí, těsně vedle místa, kde je pohřbená. Její podoba vznikala pomocí unikátní technologie ve spolupráci českých a brazilských odborníků. Obrazů svaté Zdislavy je sice nespočet, ale tento by měl být historicky zdaleka nejvěrnější.

Pokračovat ve čtení

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo