Arabská mince v Uherském Hradišti
Vzácnou arabskou minci z 8. století a další předměty z období raného a vrcholného středověku objevili archeologové na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti ve sklepení budovy bývalé základní umělecké školy.
Encyklopedie středověku a jejich života: O středověku | Panovníci ve středověku | Osobnosti středověku | Nálezy ze středověku | Literatura středověk | Současnost středověk
Vzácnou arabskou minci z 8. století a další předměty z období raného a vrcholného středověku objevili archeologové na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti ve sklepení budovy bývalé základní umělecké školy.
Při výzkumu nádvoří hradu Grabštejn byly nalezeny úlomky keramiky nebo zlomky kovů a potvrdily, že ještě předtím, než zde byl ve 12. století postaven hrad, existovalo na tomto místě raně středověké hradiště.
V Izraeli prý objevili minci s Přemyslem Otakarem II. Údajně nejstarší mince odkazující na českého krále byla nalezena v severoizraelském přístavním městě Akku. Podle expertů je na ní vyobrazen král Přemysl Otakar II.
Rozsáhlé středověké pohřebiště zkoumají archeologové. Za několik let pole a pastviny nad Lomským potokem za Mariánskými Radčicemi zmizí kvůli těžbě uhlí. Do té doby musejí lokalitu, kde kdysi stávala obec Nesvětice, důkladně prozkoumat archeologové.
Východočeské muzeum v Pardubicích představuje veřejnosti „poklad století“. jedná se o unikátní raně středověký mincovní nález z území Pardubického kraje.
Unikátní nález mincí z poloviny 11. století se podařil v březnu 2017 v lese u osady Řeteč na Mirovicku.
Ojedinělý nález tvoří stovky stříbrných platidel, která zřejmě pocházejí z druhé půlky 15. století. PRAHA Archeologové objevili přímo v centru Prahy keramickou nádobu plnou drobných stříbrných mincí z patnáctého století. Podle Vojtěcha Kašpara z archeologické společnosti Archaia je objev z tohoto týdne unikátní, protože nálezy většího počtu mincí jsou v české metropoli ojedinělé.
LITOMYŠL (SVITAVSKO) - Archeologický průzkum Regionálního muzea v Litomyšli objevil část zaniklé středověké osady v okrajové části města u Vlkova.
Vyšehrad vydal nález století – základy kostela inspirovaného Byzancí.
V lese na Zbirožsku byl nalezen keramický džbán a v něm měšec plný stříbrňáků.
Devátý březen je datem původního svátku, kterým prohlásili arcibiskup Arnošt z Pardubic s císařem a králem Karlem IV. soluňské bratry za patrony zemí Koruny české. V roce 1863 byl přeložen na 5. červenec a roku 1880 rozšířen pro celou katolickou církev.
Na výročí smrti svaté Ludmily byla vědci představena její pravděpodobná podoba.
Odborníci vytvořili vizualizaci obličeje české královny Judity Durynské, druhé manželky Přemyslovce Vladislava II., která žila ve 12. století. Podobu zrekonstruoval brazilský 3D designér Cícero André da Costa Moraes na základě lebečních kostí.
Ludmila se narodila asi v roce 860 pravděpodobně v Pšově (Mělník) a zemřela 15.9.921 na Tetíně.
Dne 15. září 921 (nebo 16. září?) na hradišti Tetín byla zavražděna Ludmila.
Narodil se na hradě Libici asi roku 956, dle některých pramenů o tři roky dříve, a to jako pátý syn Slavníka a Střezislavy. Byl z rodu Slavníkovců, kteří vládli na větší části území dnešních východních Čech.
Narodila se v Křižanově asi v roce 1220 nebo po něm. Rodiče, Přibyslav z Křižanova a Sibyla ze Sicílie, byli značně zámožní, vzdělaní a velmi zbožní.
Po více než sedmi stoletích má svatá Zdislava svoji tvář. Její pravděpodobný portrét je od konce května vystavený v bazilice v Jablonném v Podještědí, těsně vedle místa, kde je pohřbená. Její podoba vznikala pomocí unikátní technologie ve spolupráci českých a brazilských odborníků. Obrazů svaté Zdislavy je sice nespočet, ale tento by měl být historicky zdaleka nejvěrnější.
Svatý Václav (asi 907 – 28. září 935 (?929), byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti.
Jeho otcem byl Vratislav I. a matkou byla Drahomíra, vnuk sv. Ludmily
Boleslav I. Ukrutný se narodil asi v roce 915 a zemřel 15. července 972, český kníže z rodu Přemyslovců, syn Vratislava I. a Drahomíry.
Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.