Vodní tok znali Keltové, asi i Římané Je už tisíce let přirozenou páteří regionu pod Krušnými horami. Vedly kolem ní obchodní stezky, na jejích březích se rozkládala nejúrodnější pole regionu, u kterých rostla města i se tyčila hradiště a pevnosti.
Byla významným zdrojem ryb, stejně jako strategickou zásobárnou vody pro rozvíjející se průmysl. Dnes hraje významnou roli i v oblasti rekreace.
Řeč je o řece Ohři. Více než tři stovky kilometrů dlouhém toku, jehož jméno nese nejen významné město na českoněmeckém pomezí, ale i rozsáhlý region podél jejího toku. České jméno Ohře, stejně jako německé Eger je odvozeno od keltského názvu Agara, což údajně znamená řeka bohatá na lososy.
Řeka samotná však byla lidem známa mnohem dříve než před příchodem keltských kmenů. Existují sporadické stopy po pobytu neandertálců a lidí dnešního typu ve starší době kamenné na Chebsku, severních Čechách a druhotně i v okolí Karlových Varů. Stabilní osídlení pak archeologické nálezy dokládají v okolí řeky v dobách před šesti tisíci lety.
Ačkoli řeku znali nejen Keltové, ale zřejmě i Římané, první písemná zmínka o Ohři existuje až z devátého století našeho letopočtu. Tehdy Poohří obývali Slované, kteří zcela vytlačili původní keltské a částečně germánské obyvatelstvo. Právě proti nim vyslal roku 805 a 806 vojska Karel Veliký, což popisují říšské anály Annales regni Francorum, Chronicum Gothanorum a některé další. Zmíněna je zde i bitva u jakéhosi Canburgu na Ohři, což je některými historiky vykládáno jako Kadaň. Následoval celý sled dějinných událostí, které region kolem toku řeky proměnily v unikátní oblast, která rozhodně stojí za návštěvu. Svou jedinečnost ostatně Ohře potvrzuje hned na prameništi. Ačkoli se Čechy nacházejí na středoevropském rozvodí, je jednou z mála řek této země, které pramení mimo její území.
Prameniště se nachází v oblasti pohoří Smrkovec v nadmořské výšce 670 metrů, pod 1053 metrů vysokým vrcholem Schneebergu, který je nejvyšším místem Frank.
Jeden z pramenů lze najít v lese blízko silnice z Bischofsgrünu do Weissenstadtu. Je vyložen kameny, na kterých jsou jména měst, jimiž řeka protéká. Čestné místo pak mezi nimi má kámen se znakem města Chebu.

Zdroj: 12.01.2006 Autor: Vladislav Podracký, Právo, Strana: 11

Encyklopedie Keltů - Čechy, Morava, Slezsko www.keltove.cz

Podrobnosti o lokalitách z období doby železné - latén - Keltové najdete na www.keltove.cz ext link 15