Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

4.2 Cesty dlážděné

Dláždění cest bylo prováděno položením kamenů a mezery byly vyplněny štěrkem.

Vozovky jsou doloženy v rámci sídlišť, a to v případě oppid buď jako vyježděné cesty s vozovými kolejemi o rozchodu 1,2-1,4 m. Nejstarší známá cesta o šíři 3,7 m je známa z 5. století a byla nalezena na oppidu Závist.
Kamenným štětováním se zpevňovaly povrchy cest nebo veřejných prostranství na Závisti i v Hrazanech, v prostoru brány na Třísově. Zcela unikátní zůstávají precizně vydlážděné oblázkové vozovky na hlavní komunikaci stradonického oppida, které přímo navozují představu dlaždičského řemesla. Dlážděné plochy se uváději i ze sídelní aglomerace v Lovosicích Dvorce na oppidu Staré Hradisko byly odděleny asi 5 metrů širokou cestou, zpevněnou kameny s mezerami vyplněnými štěrkem. Byly zde nalezeny vyježděné stopy po kolech vozů, mající rozchod asi 120 cm.

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo