Badatelé našli unikátní pohřebiště z pozdní doby bronzové na místě, kde právě vyrůstají rodinné domy. Petici za záchranu archeologického naleziště v Příšovicích u Turnova už podepsaly stovky lidí.

Archeologové, kteří odkrývají 3 tisíce let staré žárové hroby, se nyní snaží rychle zachránit, co se dá.

Pro zobrazení videa klikněte na ČT24

Počet hrobek je odhadován na minimálně jeden tisíc. Každý hrob navíc skrývá několik pohřebních nádob. Ty nádoby jsou dokonce už v 25 až 30 centimetrech pod povrchem naprosto kompletní. Nic takového v celé republice nemáme, dokazuje hodnotu nálezu archeolog Petr Brestovanský. Radost archeologů se ale mísí s bezmocí. Přímo nad neodkrytými hroby vyrůstají rodinné domy. Kraji se podařilo vykoupit pouze jednu nezastavěnou parcelu, ostatních sedm majitelů nemělo o náhradní pozemky zájem nebo nesouhlasili s cenou. Nároky majitelů byly až pětinásobkem toho, co ty pozemky stály, a my už jsme nebyli schopni to zaplatit, sdělil Brestovanský.
Poslední šancí pro archeology je získat pozemky, které jsou přes silnici, kde podle všeho pohřebiště pokračuje. Tyto parcely už obec před časem prodala, ale zatím se na nich nezačalo stavět. Zástupci kraje se touto záležitostí začali zabývat. Právě teď jsme dávali podnět na změnu územního plánu do Příšovic, aby zastupitelstvo rozhodlo, že změní stavební parcely na louky, uvedl náměstek hejtmana Antonín Schärfer. Starosta Příšovic nechtěl situaci komentovat s tím, že rozhodnutí bude až na novém zastupitelstvu. Nezávisle na tom připravuje ministerstvo kultury vyhlášení už zčásti zastavěné plochy za kulturní památku. Musím přiznat, že těm lidem to tam ztrpčí život, řekl ředitel Severočeského muzea Alois Švancara.
Archeologové také nutně shánějí peníze na další průzkum. Jen náklady na bádání v letošním roce překročí milion korun.

Lokalizace : Okres: Turnov | Liberecký kraj
Období: Doba bronzová

Zdroj: ČT24