Pece na tavbu železa 4. až 6. května 2011
Technické muzeum v Brně spolu s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v.v.i a Archaia Brno o.p.s. pořádá ve dnech 4. až 6. května workshop starého železářství ve Staré huti u Adamova v Josefovském údolí, na nějž Vás co nejsrdečněji zveme.

Na programu akce jsou tavby v rekonstrukcích kusových železářských pecí užívaných v tradiční metalurgické oblasti střední části Moravského krasu v období raného středověku.

Tavby proběhnou zejména ve vestavěných pecích s tenkou hrudí. Experimenty se budou konat po všechny tři dny a jejich výsledky budou následně kovářsky zpracovávány. Současně bude probíhat pálení dřevěného uhlí v milíři.

Pece jsou rekonstruovány na základě nálezů z archeologicky zkoumaných železářských hutí v blízkém okolí.
Je plánováno představení historie místního železářství, historie výzkumů a experimentů. Možnost přednesení příspěvků k vlastním experimentům.

Tavba Tavba Milíř

Rámcový program
4. května (středa) – stavba pecí, pražení železné rudy / přednášky v objektu (večer)
5. května (čtvrtek) – tavby / přednášky (večer)
6. května (pátek) – tavby / kovářské zpracování železných hub a kování jednoduchých výrobků

Současně bude probíhat výpal dřevěného uhlí v milíři.
Časový program je vázán na prováděné výrobně technologické postupy a je možné jej stanovit pouze přibližně.
V případě příznivého počasí budou navštíveny některé lokality raně středověkých hutí v okolí a jeskyně Býčí skála.
Možnost ubytování v místě v penziónu Švýcárna ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / 340 Kč/noc), nebo v prostorách expozice ve vlastním spacím pytli (sprcha a WC v objektu), případně v Technickém muzeu v Brně (240 Kč/noc). V případě zájmu o ubytování, dejte prosím včas vědět.

Stará huť u Adamova – GPS 49.306728, 16.678357

Více o pokusných tavbách pořádaných TMB a fotografie z předchozích dvou workshopů naleznete na stránce dlouholetého spolupracovníka TMB Martina Baráka: www.starahut.com.

Na Workshop navazuje v sobotu 7. května 11. Setkání ve střední části Moravského krasu pořádané TMB, Správou CHKO Moravský kras, Archaiou Brno o.p.s. a dalšími s programem ukázek raně středověkých technologií (tavba v kusové železářské peci, kování, soustružení dřeva, ukázky textilní výroby, výpal keramiky apod.)

Jiří Merta / Technické muzeum v Brně / 541 421 426 / e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jiří Hošek / Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zdroj: www.technicalmuseum.cz