Keltoi 1994-2017
  • Středověk

Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů

Příběh rytířského řádu templářůVýjimečná výstava se koná v renesančních prostorách zámku Zbiroh. Vzácné templářské předměty jsou společně vystaveny v České republice poprvé. Portrét Leonarda da Vinci teprve podruhé opustil území Itálie. Výstava ukazuje cenné předměty z českých a moravských sbírek z 12. až 15. století.
13. 1. 2012 – 18. 3. 2012 Zámek Zbiroh

Jedním z hlavních exponátů je nedávno objevený renesanční obraz tváře Leonarda da Vinci z let 1505 až 1510, který v poslední době prošel mnoha odbornými zkoumáními a některé studie poukazují na znaky shodné s originálními obrazy tohoto renesančního umělce.
Mezi vystavovanými exponáty jsou rovněž jedinečné předměty z 12. až 14. století vážící se k založení a působení řádu templářů v Itálii, Evropě i ve Svaté zemi. Z německého Amberku byla zapůjčena vzácná olověná templářská bula, která náleží k listině z roku 1164. Z italských sbírek jsou k vidění původní mince, posvátné kameny nebo templářský "bankovní žeton", tehdy fungující jako cestovní šek.
Exponáty zapůjčené z italských sbírek jsou doplněny výjimečnými, málo známými předměty z českých a moravských muzeí, které se týkají působení templářů na našem území. Mezi velmi cenné exponáty patří původní regule svatého Bernarda z Národní knihovny či templářské nálezy z hradu Templštejna ze sbírek Městského muzea v Moravském Krumlově.
Výstavu připravil Zámek Zbiroh a Praga Mystica s.r.o. ve spolupráci se zástupci italského Řádu templářů, který se hlásí k prapůvodním templářským kořenům, a jihoitalským muzeem Museo delle Antiche Genti di Lucania z oblasti Basilicata.
Tento v rámci celé střední Evropy výjimečný projekt se koná pod záštitou ministra kultury České republiky, velvyslance Italské republiky, hejtmana Plzeňského kraje a biskupa plzeňského. Kurátorem výstavy je PhDr. Jan Royt, ředitel Ústavu dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Zdroj: http://www.pragamystica.cz/cz/vystavy/tvar-leonarda-da-vinci-pribeh-rytirskeho-radu-templaru/

Příběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářůPříběh rytířského řádu templářů

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo