Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

3.30 Korál

Jedná se o vápnité schránky korálnatců z kmene žahavců, kteří mají různé barvy od bílé přes růžovou až k červené. Tyto korále byly používány při výrobě šperků či jiných výrobků.

Příklady: železná přilba s bronzovou a korálovou výzdobou (Canosa di Puglia, Itálie), bronzová zobákovitá konvice s korálovými vložkami (Basse-Yutz, Francie), bronzová plaketa (Chlum, Čechy).
Nejčastěji byly zdobeny spony, např. terče münsingenských spon (Brno-Chrlice, Postoupky, Tikovice). Dále se vyráběly náramky (Brno-Maloměřice), korálová rozeta (Brno-Maloměřice), nález náhrdelníku ze skleněných perel a větviček korálu (Brno-Horní Heršpice)

072 2 koral 1w

Brno-Maloměřice - Rozeta z korálových segmentů zdobila štítovou puklici

tikovice spona 1 1w

Tikovice - Bronzová münsingenská spona s terčovitou zdobenou patkou, doplněnou vložkou - kruhovou mugličkou vybroušenou z růžového korálu a připevněnou k podkladu nýtkem

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo