Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

1.3.3 Šaty, oblečení u mužů

Základ oblečení u mužů tvoří přiléhavé kalhoty. Jsou dva druhy kalhot, stejně jako znáte vy, krátké a dlouhé. Oba druhy tvoří stejný základ - každá nohavice je z jednoho kusu látky, který je sešitý na vnitřní straně.

K tomu jsou dopředu i dozadu vsazeny klíny. Krátké kalhoty končí pod koleny, kde se také podvazují, dlouhé končí nad nárty a jsou k nim ještě přišity nástavce překrývající právě nárty. K tomu patří samozřejmě kožený opasek. Ke kalhotám nosíme halenu sahající až ke kolenům. Rukávy jsou vsazeny a jsou opět buď krátké nebo dlouhé. Velmi specifická je další část našeho oděvu - tvoří ji plášť. Je to obdélník, který se přehazuje přes ramena a je spojen za pomoci spony na pravém rameni. Obě ruce máme volné a když prší, tak si plášť přehodíme přes hlavu. Tyto pláště vyrábějí naše ženy s velkou pílí, neboť jsou odrazem našeho postavení. Většinou mají lemované kraje a dlouhé třásně, velmi pestré pruhy nebo kostky. K oblečení neodmyslitelně patří i kožený nebo plátěný váček, který obsahuje pomůcky, např. nožík, rydlo, šídlo, břitvu, případně kousek kovu jako symbol, a také soupravu na rozdělávání ohně - ocílku, pazourek a troud.

Tags: Oblečení

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo